Nitelikli Yatırımcılara Çağrı

Nitelikli Yatırımcılara Çağrı

mergin

Murat ERGİN

Öncelikle şunu belirteyim birazdan yazacaklarım sadece NİTELİKLİ YATIRIMCILAR (toplam net varlığı 1 Milyon TL ve üzeri olan bireyler) için geçerli. Bunu ben değil yasalar söylüyor. NİTELİKLİ YATIRIMCI değilseniz bu paylaşımı okumanıza gerek yok. Çünkü anlatacağım imkânlardan sadece nitelikli yatırıcılar faydalanabiliyorlar. 

YENİ VERGİ YASASI TASARISI ile üst dilimlerde % 40’a ulaşacak vergi yükü, EMLAK VE GİRİŞİM SERMAYESİ yatırımcılarını kara kara düşündürüyor.  Çünkü kira ve gayrimenkul sermaye kazancı gelirinizin % 40’ını, kar payı gelirinizin de kurumlar vergisi ile birlikte toplam % 38’ini vergi olarak ödemeniz gerekebilir.

Bu yeni vergi yükü, NİTELİKLİ YATIRIMCILARI, doğrudan yatırım yerine FON YAPISINA yönlendirecek gibi gözüküyor. Nitelikli yatırımcı değilseniz, maalesef bu tip bir yatırım yapma izniniz otomatik olarak yok. 
Tüm dünyada “sermayeyi tabana yaymanın en etkili yollarından biri” olarak algılanan ve Türkiye’de yasal altyapısı 3-4 sene önce tamamlansa da henüz yeterli yaygınlık kazanmayan bu enstrümanlar (GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM FONLARI VE GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARI) birçok yasal ve idari kolaylığın yanında ÖNEMLİ VERGİ AVANTAJLARINI da içinde barındırıyorlar. Bu arada ölçek büyüklüğü ve profesyonel yönetimden kaynaklanan ek verim artışı da işin cabası. 

Bu aralar bu tip bir YATIRIM düşünüyorsanız, mutlaka bu alternatifi de dikkate alın ve lisanslı PORTFÖY YÖNETİCİNİZE bir danışın derim. Benden hatırlatması. 

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu mevzuat metnini inceleyebilirsiniz.
Kabul